Ulatuslike lõualuusiseste ja näo patoloogiliste protsesside varasel avastamisel (peetunud hambad, tsüstid, kasvajad) ja õigeaegsel ravil on oluline varane täpne diagnostika ja ravi planeerimine. Ka siin on määrav spetsialisti ehk näo-lõualuu kirurgi kogenud pilk .Hammaste eemaldamise tingivad pöördumatud kahjustused, mis on nii suures ulatuses, et neid pole võimalik enam taastada. Põletikulised kolded suus mõjutavad otseselt inimese üldist tervislikku seisundit. Kuna inimese jaoks on olulised kõik hambad, on hammaste väljatõmbamisel väga kindel vajadus ja vastav protsess. Oluline on pärast hamba eemaldamist see õigeaegselt asendada.

Kaasajal on selle valikmeetodiks hammaste implantaatravi. Hammaste kirurgiline eemaldamine toimub kohaliku tuimestusega, mistõttu tegemist on valutu protseduuriga. Iga patsient läbib nõustamise, kuidas hamba eemaldamisjärgselt hoolduse ja raviga jätkata.

Eraldi haruna on parontaalkirurgia, mis aitab ravida igemeprobleeme kui konservatiivsed ravivõtted on ebapiisavad. Tänapäevane taastav parodontaalkirurgia aitab parandad ka juba kaotatud igeme kudet.